TEKİRDAĞLI

TEKİRDAĞLI

17 Kişi Görüntüledi

Yazılarımı takip edenler bilirler gezmeyi ve gezdiğim yerleri anlatmayı, sizlerle paylaşmayı seviyorum. Ve bu gezilerimi gerek şahsi gerekse tur şirketleriyle yapıyorum. Güzel ülkemin hemen her köşesine turlar düzenleniyor ve bu turlar sayesinde değişik yerleşim yerlerini görüyoruz tanıyoruz.

Peki buraları görme isteği ya da oralara tur düzenleme fikri nereden geliyor hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm örneğin Cumalıkızık? Emrah´ın bir dizisinin çekildiği yer, örneğin Güzel Köy? Güzel Köylü dizisinin çekildiği yer. Örneğin  Geyikli, Bozcaada Ata Demirel Eyvah Eyvahı oralarda çekmeseydi bu güzelliklerden haberimiz olmayacaktı.

En son Çukur. Şu anda Balatın sokaklarında gezmeye gelmiş insan kalabalığından adım atılmıyor. Her yer Cafe olmuş, her yerde satılık ilanları. Diziden önce kimse gidip Balatı gezelim, Çukurun çekildiği yerlerde selfie yapalım diye düşünmüyordu. Demek ki neymiş diziler filmler şehirlerin köylerin yeni adıyla mahallelerin tanıtımında büyük oranda katkı sağlıyormuş.

Gelelim asıl konumuza: Çoğumuzun duyduğu üzere Tekirdağ´ımızda bir dizi çekilecek. Ve bu dizide bizden halktan birileri oynayacak. Şehrimizin sorunları ele alınacak. En önemlisi şehrimizi herkes tanıyacak. Yani Tekirdağ için hiçbir şey yapılmıyor tanıtılmıyor diye feryat edenlerin sesini bir duyan oldu? ama duymasa mıydı acaba diye düşünmüyor değilim. Dizinin fragmanı yayınlandı? O feryat edenlerden bu kez farklı sesler yükseldi. (İyi dileklerde bulunanları ve başarılar dileyenleri destekleyenleri ayrı tutuyorum) Üç dakikalık fragmandan çıkardıkları tek şey şiddet içeriği oldu oysa görüntülerde sadece başrol oyuncusu sokakta yürüyor ve halk peşine takılıyor. Bu nasıl bir körlüktür, nasıl bir önyargıdır. O insanlar o çekimler için sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar soğuk sıcak demeden uğraş veriyorlar. Montajı dersen ayrı bir emek. Sadece TV başında oturup sadece yorum yapmış olmak için bir şeyler yazmayı marifet sanan bir grup var. Bence bir de sürü psikolojisi var. Ben genel paylaşımların altına yapılan yorumları üşenmem okurum. Gözlemlediğim kadarıyla en başta bir iki kötü yorum yapılınca diğerleri iyi bir şey yazmaya çekiniyorlar. Birkaç cesur yürekte çıkıyor. Gerçek düşüncelerini paylaşıyor. Kısa sürede 30 bin tıklanmayı geçen kendi şehirlerini ilgilendiren bir fragman için bu kadar kötü, olumsuz yorumlar yapan bir şehir halkı olamaz.

Çukura benzetenler, hiç olmamış diyenlere sesleniyorum arabalara doluşup dizinin geçtiği yerleri gezmeye gidiyorsunuz. Selfieler çekilip sosyal medya hesaplarınızda paylaşmaya bayılıyorsunuz. Sizin şehrinize niye gelmesinler neden turlar düzenlenmesin (diziyi destekleyen halk olmadığı için diyeceğim ama neyse)?

Yönetmen ve senariste bu işleri bilmiyorsanız gelip bana sorun diyen hadsizler bile var ve inanın bana yönetmen beyin bu alanda o kişinin yaşı kadar tecrübesi vardır.

Sözün kısası hem bir şeyler yapılmasını istiyorlar hem yapılmak isteyince de kötülemek için her kafadan bir ses çıkıyor. Bilen bilmeyen konuşuyor. Evet tabi ki hatalar olacaktır. Yanlışlıklar olacaktır ama bunlar zamanla düzelecektir bu  kadar topa tutmadan önce dizinin tamamının yayınlanmasını bekleseydiniz hiç olmasa. Ben şahsen hiçbir yorumu ciddiye almıyorum ve film ekibine de almamalarını tavsiye ediyorum. Bütün günlerini TV başlarında kadın programları izleyip, pasta börek yiyerek geçiren daha şehirlerinde neler olup bittiğinden haberi olmayan bir kesimin yorum yapmak hadleri değil.

Siz çıkın aslanlar gibi dizinizi çekin bu gün sizi topa tutanlar yarın omuzlarda taşır. Sonuna kadar arkanızdayız. Biz kim miyiz? Biz TEKİRDAĞ için iyi şeyler yapılmasını sonuna kadar destekleyenleriz?.

 

http://59haber.com/kose-yazilari/tekirdagli-6343.html